در حال بارگذاری ...
 • شهر هوشمند؛ زیرساخت و فرصت های سرمایه گذاری

  در این رویداد که روزهای 15 و 16 شهریورماه در سالن همایش های برج میلاد برگزار شد، در مراسم افتتاحیه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جمع استانداران، مدیران و کارشناسان آی سی تی با بیان اینکه پیشرفت در حوزه فناوری بسیار سریعتر از بقیه حوزه ها است، اعلام کرد: «چاره ای جز گام برداشتن به سمت هوشمند شدن شهرها نداریم. اگر خود به استقبال هوشمند شدن شهرها نرویم با تأخیر به ما تحمیل خواهد شد و وقتی چیزی تحمیل شود نمی توان از همه فرصت ها و مزایای آن بهره برد.

  اختتامیه همایش «شهر هوشمند زیرساخت و فرصت های سرمایه گذاری»نیز با معرفی 5 شهر هوشمند کشور شامل ارومیه، اصفهان، تبریز، تهران و مشهد به کار خود پایان داد. در این مراسم شهرهای منتخب تندیس ویژه همایش را از جناب آقای مهندس جهانگرد رییس محترم سازمان فناوری اطلاعات ایران دریافت کردند.همچنین از حامیان این همایش نیز تقدیر به عمل آمد.

  در این رویداد که روزهای 15 و 16 شهریورماه در سالن همایش های برج میلاد برگزار شد، در مراسم افتتاحیه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جمع استانداران، مدیران و کارشناسان آی سی تی با بیان اینکه پیشرفت در حوزه فناوری بسیار سریعتر از بقیه حوزه ها است، اعلام کرد: «چاره ای جز گام برداشتن به سمت هوشمند شدن شهرها نداریم. اگر خود به استقبال هوشمند شدن شهرها نرویم با تأخیر به ما تحمیل خواهد شد و وقتی چیزی تحمیل شود نمی توان از همه فرصت ها و مزایای آن بهره برد.

  محمود واعظی گفت: «در هوشمند شدن شهر ها باید به زیرساخت و سرمایه گذاری به طور همزمان نگاه کرد، چرا
  که نمی توان این دو را برای رسیدن به موفقیت از هم جدا کرد».

  واعظی با بیان اینکه رسیدن به شهر هوشمند، همکاری همه دستگاه ها را می طلبد افزود: یکی از وظایف دولت ایجاد شغل برای جوانان است، وقتی آی تی با زندگی مردم عجین شود هم کار سریع تر پیش می رود و هم شغل ایجاد می شود. بنابراین در شهر هوشمند می توان روی ایجاد شغل جوانان کار کرد.

  واعظی نکته مثبت این همایش را تلفیق بخش دولتی و خصوصی در اجرا دانست و در ادامه گفت: «برای رسیدن به شهر هوشمند باید این نوع همکاری ها دنبال شود، البته نقش دستگاه های دولتی نیز درموفقیت ها باید پررنگ باشد. وزارت کشور همکاری خوبی در فرهنگسازی شهر هوشمند داشته است و دیگر دستگاه ها نیز مانند وزارت راه، محیط زیست و بانک ها می توانند ایفای نقش کنند. به طور مثال اگر بانک ها در این راه سرمایه گذاری نکنند توفیقی حاصل نمی شود، البته باید وزارت ارتباطات و فناوری ارتباطات نیز فضا را برای سرمایه گذاری بانک ها باز کند».

  واعظی به ویژگی های شهر هوشمند که شامل اقتصاد هوشمند (smart economy)، مردم هوشمند (smart people)،زندگی هوشمند (smart live)، محیط هوشمند (smart environment) و حمکرانی هوشمند (smart government) است، اشاره کرد و گفت: «کاهش انرژی، ارتقای کیفیت زندگی مردم،کاهش تخریب محیط زیست و به حداقل رساندن سوخت های کربنی دستاوردهای شهر هوشمند است. برای رسیدن به شهر هوشمند باید ابتدا زیرساخت ها فراهم شود و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات سعی کرده در این دو سال عقب ماندگی ها را در این حوزه جبران کند.

  وزیر ارتباطات و فناوری، داشتن زیرساخت برای شهر هوشمند را لازم ولی کافی ندانست و افزود: «از جمله موارد مهم دیگری که باید فراهم باشد تا به اهداف شهر هوشمند رسید خدمات، محتوا و اپلیکیشن هاست و برای رسیدن به این اهداف باید همه در این کار همکاری کرده و مسئولان شهرها نیز در این زمینه گام بردارند. مسئولان استان ها باید از این کار حمایت معنوی و مادی کنند و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز می تواند وام در اختیار آنها قرار .


  جنبه های دیگر تصویر شهر هوشمند را «محمود زرگر»، دبیر علمی همایش «شهر هوشمند زیرساخت و فرصت های سرمایه گذاری» ارائه کرد. وی در سخنانی اعلام کرد: شعار اصلی شهر هوشمند ارتقای کیفیت زندگی، محیط زیست پاک و توانمند سازی اقتصادی است و ما نیز با رعایت این شعار در بخش توانمندسازی اقتصاد مقاومتی برای کشور گام بر می داریم.

  اسماعیل ثنایی، استاد دانشگاه صنعتی شریف نیز در این مراسم درباره معماری شهر هوشمند گفت: وقتی در دنیا بحث شهر هوشمند (Smart city) مطرح می شود به این معنا است که می توانیم با زیرساخت های آی تی و پهنای باند، ذینفعان مختلف این صنعت را کنار هم قرار دهیم تا هر کس خود جداگانه کاری انجام ندهد.
  استاد انفورماتیک دانشگاه صنعتی شریف در ادامه بر این نکته تأکید کرد؛ سرفصل هایی که اخیراً در دنیا در صنعت آی سی تی و مخابرات مطرح است ماشین به ماشین، اینترنت اشیا و... نامیده می شود.
  برای اینکه بتوانیم میلیاردها سنسور را در شهر گذاشته و اطلاعات را جمع آوری، پردازش، نتیجه گیری وبعد سیگنالی تولید کنیم که اتفاقی در شهر هوشمند بیفتد، باید زیرساخت خوبی مانند فیبر نوری داشته باشیم.
  ثنایی با اشاره به اینکه وقتی صحبت از زیرساخت می شود، منظور فقط فیبر نوری و وایرلس نیست، گفت: باید در شهر لایه های با سیم و بی سیم فراهم کنیم تا تمام اپلیکیشن ها و وسایل مختلف را به هم وصل کند تا بتوان معماری شهر هوشمند را پیاده کرد.

  استاد دانشگاه صنعتی شریف یکی از لایه های اصلی معماری شهر هوشمند را «IOT» همان اینترنت اشیا (internet of things) دانست و گفت: «یکی از لایه ها، همان شبکه ملی اطلاعات است که همه زیرساخت های ورودی و خروجی ها را به هم وصل می کند.

  وی افزود: «در شهری که لایه های مختلف زیرساخت وایرلس وجود دارد، ارتباطات ماشین به ماشین برقرار می شود، یعنی تمام اطلاعات حمل و نقل(کنترل اتوبوس، مترو، ترافیک و اطلاع رسانی به مردم)، امنیت در شهر (زیرساخت، محتوا)، انرژی (استفاده بهینه از اطلاعات کنتور آب و برق و گاز)، کمک های فوری (بهداشت، آتش نشانی و پلیس برای کمک رسانی) و.... در ابر (cloud) جمع خواهند شد و به یک مرکز که شهر هوشمند را کنترل می کند، متصل خواهند شد».

  اسماعیل ثنایی اعلام کرد: «اگر می خواهیم شهر هوشمند داشته باشیم باید زیرساختی ایجاد کنیم که شامل لایه هایی از سنسورها، دوربین ها، ردیاب ها و شبکه باشد تا ارتباطات را به هم وصل کرده و سپس داده های ارتباطات دیتا، چیزها (things) در بخش داده های بزرگ (big data) پیاده و پردازش شده و گزارش ها استخراج و قابل استفاده شود».

  گفتنی است در این همایش دو روزه 23 مقاله در سالن های مختلف ارائه شد و 10 پنل تخصصی و 20کارگاه آموزشی نیز برگزار شد. در حاشیه همایش دو روزه، 30 شرکت فعال فناوری محصولات خود را که برای ساخت یک شهر هوشمند مورد نیاز است به نمایش گذاشتند.

  این محصولات شامل نرم افزار و سخت افزار مانند بحث زیرساخت ها (فیبر نوری و سیم های مسی)، کارت های هوشمند، راه اندازی مدیریت شبکه وای فای از طریق شبکه برق شهری، شبکه های ویدئو کنفرانس، آموزش به شهروندان (فرهنگ هوشمند، تجارت هوشمند و...) ارائه پورتال های سازمانی تحت وب، بانکداری هوشمند، راه اندازی شبکه آموزشی هوشمند در مدارس و دانشگاه ها و... بود.


  نظرات کاربران