در حال بارگذاری ...
 • امنیت عمومی و شهر آینده

  آن چیزی که شهر آینده را از دیگر شهرها متمایز می سازد، این است که در شهر آینده اموری فراتر از ایجاد پایگاه های پلیس، آتش نشانی و مراکز خدمات درمانی صورت می پذیرد. در شهر آینده، از تکنولوژی های پیشرفته، برنامه های تحلیلی پیش بین، منطقه بندی و دیگر روندهای امنیت عمومی درون یک برنامه پیش رونده استفاده می گردد، که علاوه بر اینکه به جامعه محلی خدمت رسانی می کند، این ظرفیت را نیز در خود دارد که در مواقع لزوم به شهرهای همسایه خود نیز خدمت رسانی کند.

  البته، این بینش گسترده برای آینده ای مطمئن، نیازمند فهم جامع و کامل مجموعه ای از برنامه ها و ابتکارات است. در همین رابطه، راهکارهایی که در این راه برای مدیران و تصمیم سازان شهر در جهت شروع فعالیت هایشان در زمینه ایجاد جامعه امن یاری رسان است، ذیلاً ذکر می شود:

  ارزیابی عملیاتی دقیقی را به انجام برسانید

  اولین گام در جهت تغییر شکل امنیت عمومی، اجرای یک ارزیابی عملیاتی برای درک عملیات جاری است که انجام می پذیرد. انجام این ارزیابی یک مبداء مقایسه ایجاد کرده و می تواند در شناسایی این که شهر شما چگونه فعالیت می کند و اینکه کدام زمنیه ها می توانند از مزایای این برنامه ها برخودار شوند، به شما کمک کند. همچنین در انجام این ارزیابی باید به مواردی از قبیل نیز دقت نمود: خدمات مختلف ارائه شده، نیازهای شهروندان، دپارتمان­ ها و پرسنل، هزینه های عملیات و محدودیت های قانونی.

  ایجاد این مبداء مقایسه، نه تنها به ایجاد دانشی در مورد نقاط ضعف و قوت شهر شما کمک می کند بلکه شهر شما در موقعیتی قرار می دهد که مدیران آن بتوانند فرصت ها را شناخته و از وجود تهدیداتی که پیش رویش قرار دارند، مطلع شود.

  فناوری موجود را ارزیابی نمائید

  یک پایه تکنولوژی ایجاد نمائید که تمامی خدمات امنیت عمومی را پشتیبانی کند، همچنین به سیستم هایی که از عملیات های روزانه و تکراری، برنامه ها و ابتکارات در گستره شهر و داده های بدست آمده و استفاده شده، پشتیبانی می کنند نیز دقت نمائید.

  فرض کنید که شما بنیان های سیستمی لازم برای پشتیبانی از امنیت عمومی را دارا هستید، همچنین می خواهید اطمینان حاصل نمائید که  ابزارهای لازم برای ایجاد و اجرای خلاقیت را نیز داشته باشید. در پی مواردی از قبیل پارکومترهای الکترونیک، چراغ های هوشمند راهنما و تجهیزات پلیسی امن تر باشید. همواره و به صورت مکرر، فوری ترین بهبودهای صورت گرفته، ناشی از به روز رسانی های ساده در تکنولوژی بدست می آیند.

  ظرفیت های کنونی را تشخیص دهید

  در طول زمان، الگوهایی از تقاضا برای خدمات پلیس، آتش نشانی و خدمات درمانی ایجاد شده است و در حال حاضر نیز با توجه به تجارب بدست آمده در این حوزه ها، براحتی می توان میزان پاسخ به این نیازها را ارزیابی کرد. به آن زمینه هایی توجه نمائید که ممکن است ظرفیت مازاد موجود از طریق قرارداد و یا تفاهم، میان جوامع و شهرهای اطراف بهبود یافته و به اشتراک گذاشته شود. در رابطه با آن دسته از زمینه هایی که براحتی نمی توان آنها را به اشتراک گذاشت، هدف گذاری مجددی برای استفاده بهینه از این منابع در زمینه های دیگر خدمات امنیت عمومی انجام دهید.

  علم مربوط به امنیت عمومی مدرن را بکار بگیرید

  بر پایه فناوری های جدیدتر و ابزارهای پیشرفته جمع آوری داده، علم امنیت عمومی مدرن، از مزایای تحلیل های پیش بینانه[1] در جهت شکل دهی و بهبود خدمات ایمنی بهره می گیرد. از طریق جمع آوری حجم زیادی از داده، می توان به اطلاعاتی دست یافت که با آشکار کردن برخی از روندها، به نیاز برای پیش بینی برخی خدمات خاص کمک می کنند. این پیش فرض که با نزدیک کردن محل استقرار آتش نشانان به محل احتمالی حادثه، پلیس ها به محل احتمالی وقوع جرم و .. می توان به کارآیی بیشتری دست پیدا کرد، منطقی به نظر می رسد. تنها زمانی می توان به یک رویکرد مدرن تر برای ایجاد امنیت اجتماعی رسید که از تمامی داده هایی که می تواند برای شهرها در دسترس باشد، استفاده نمود.

  برنامه های پیش گیرانه را بکار ببندید

  پس از انجام تحلیل های پیش بینانه، نیاز است که مدیران شهر شما، بر روی ایجاد برنامه هایی که از وقوع حوادث امنیتی منفی جلوگیری می کنند، تمرکز کنند. شهروندان خود را برای دریافت آموزش هایی که آنان را به ابزارها و تکنیک هایی برای پیشگیری از حوادث داخل خانه مجهز می کند، تشویق کنید. با ایجاد ارتباطات باز، توصیه هایی را در مورد شناسایی جرم های احتمالی قبل از رخداد را برای آنان فراهم کنید. بسیار مهم است که شهروندان را در انجام امور مربوط به ایمنی مشارکت دهید، چراکه به هر میزان که حس مشارکت بیشتری در آنان ایجاد شود، به احتمال بیشتری با میل و علاقه بیشتری این کار را انجام خواهند داد.

  به دنبال یافتن همکاری های منطقه ای باشید

  خدمات و فرآیندهای کمی وجود دارند که احتمالاً از صرفه جویی در مقیاس اقتصادی بهره می برند. می بایست حداکثر استفاده از بودجه امنیت عمومی انجام پذیرد. در همین حین نیز باید دقت نمائیم که تمامی بودجه در دسترس نباید صرف مواردی چون فناوری اطلاعات و منابع انسانی شود، بلکه باید با در نظر گرفتن موارد مختلف و ضروری برای پروژه، بودجه را به صورت بهینه مصرف کرد.

  اگر از طریق ابتکارات و برنامه های منطقه ای، هزینه های مربوط به سربار بین جمعیت بیشتری تسهیم گردد، سهم متوسط هر فرد از سربار کاهش می یابد، که این امر به نوبه خود منجر به تخصیص بودجه ای بهتر برای خدمات امنیتی می گردد.

  یک مرکز امنیت منطقه ای ایجاد نمائید

  در صورتی که شهر شما تمامی مراحل پیشین را با موفقیت به انجام رسانده باشد، احتمالاً آماده ایجاد یک "مرکز امنیت منطقه ای" خواهد بود. با استفاده از بکارگیری ایده های بالا در کنار همکاری درون منطقه ­ای، شهر شما قادر به ایجاد زیرساخت ­های امنیت عمومی خواهد شد که می­ تواند تعداد زیادی از نقاط شهری دیگر را نیز مورد حمایت قرار دهد. شهرهای اطراف می­ توانند در ازای پرداخت مبلغی معین، این خدمات را دریافت کنند. بدین طریق، با ارائه این خدمات میان چند شهر، هزینه این خدمات میان آن ­ها تقسیم شده و به این ترتیب هزینه نهایی فراهم آوری این خدمات، کمینه خواهد شد. بهای دریافت شده از طریق ارائه این خدمت، درآمد شهر شما را افزایش می­دهد، همچنین افزایش خدمت­ رسانی می­ تواند برای تمام شهرهای اطراف که از این خدمت استفاده می­ کنند نیز مفید به فایده باشد.

  در پایان

  شهری که در نظر دارد خدمات امنیت عمومی خود را تغییر دهد، باید تعدادی از رویکردها را در نظر بگیرد و آن­ها را در برنامه جامع خود بگنجاند. این برنامه­ های امنیت عمومی پیشرو، می بایست هم برای بهبود خدمات امنیت عمومی در سطح محلی طراحی شوند و هم اینکه قابلیت اشتراک­ گذاری با جوامع و شهرهای اطراف را نیز داشته باشند. با سرلوحه قرار دادن اصول مذکور در فعالیت ­های خود، امید می ­رود تا روزی برسد که شهر شما خدمات امنیت عمومی خود را بهینه کرده و بتوانید برنامه­ هایی را که به افزایش کیفیت زندگی خود و دیگران کمک می­ نماید را بکار ببندید.

   

   

  [1] Predictive Analytics


  نظرات کاربران