در حال بارگذاری ...
 • اینترنت اشیاء

  در واقع "اینترنت اشیاء" (Internet of Things)­­­، یک بینش است. بینشی که امروزه در حال ساخته شدن است. ذی­ النفعان در حال مشخص شدن هستند و مناغشات و گفتگوها در این باره در حال بروز هستند. در طول صدها سال، نیازهی واقعی ما، تغییری نکرده­اند؛ ما همواره می­ خواهیم که عشق بورزیم و به ما عشق ورزیده شود، احساس امنیت نماییم، سرگرمی داشته باشیم، در کار مورد علاقه­ مان فعالیت نماییم و دوستانی را در کنار خویش داشته باشیم، قادر به حمایت از خانواده خود باشیم و نقشی –هر چند کوچک- در هر چیزی که به ما مربوط می­ شود ایفا نماییم. واقعاً چه اتفاقی خواهد افتاد اگر خانه ­ها، شهرها و بطور کلی اشیاء، هوشمند شوند؟ احتمالاً نتیجه یک سونامی از آنچه خواهد بود که در ابتدا، بعنوان گامی کوتاه و تغییری کوچک به نظر می­ رسید. هدف پیگیری، بررسی و پیش­ بینی اتفاقات در زمانی است که اشیاء هوشمند در خانه، ادارات و خیابان های هوشمند و در هر جایی دیگر، ما را احاطه کرده باشند.

   

  • اینترنت اشیاء

  تحول بعدی اینترنت، چگونه همه چیز را دچار تغییر می­ کند؟

  • اینترنت اشیاء"، همه چیز از جمله خود ما را نیز متحول خواهد کرد. شاید این جمله در ابتدا کمی اغراق­ آمیز به نظر بیاید، اما برای درک آن، کافی است که برای لحظه­ ای کوتاه به تمامی تغییراتی که اینترنت در دنیای ما به وجود آورده فکر کنید؛ تغییراتی وسیع و بنیادین در آموزش، ارتباطات، کسب ­وکار، علم، دولت­ ها و بطور کلی در انسان­ ها. به وضوح، اینترنت یکی از بزرگترین و قدرتمندترین اختراعاتی است که در طول حیات بشری مشاهده شده است.

  حالا تصور کنید که "اینترنت اشیاء" که نمایانگر تحول بعدی اینترنت است، جهشی بسیار بزرگ و قابل ملاحظه در زمینه جمع­ آوری، تحلیل و توزیع داده­ هایی است که می­ توان آن­ها را به اطلاعات، سپس به دانش و نهایتاً به حکمت و آگاهی تبدیل کرد. از این منظر، "اینترنت اشیاء" پدیده­ ای بسیار حائز اهمیت است.

  هم­ اکنون، پروژه های "اینترنت اشیاء" در دست اجرا هستند؛ اجرای موفقیت آمیز این پروژه­ ها، باعث تضمین مواردی از قبیل؛ از میان رفتن شکاف میان ثروتمندان و فقرا، بهبود توزیع منابع جهانی به نفع کسانی که بیشترین نیاز را به آن منابع دارند می­ شود و همچنین در شناخت سیاره­ ای که در آن ساکن هستیم نیز برای ما یاری رسان خواهد بود. با به وقوع پیوستن آن، دیگر می ­توانیم بجای رفتار انفعالی، در مسیر رسیدن به اهداف انسانی، تحولات را در دست خود بگیریم. البته باید به این نکته نیز توجه نمود که، هم ­اکنون موانع بسیاری نیز وجود دارند که توسعه "اینترنت اشیاء" را به خطر می­ اندازند. تبدیل IPv4 به IPv6، داشتن مجموعه استانداردهای دست و پا گیر و همچنین توسعه منابع انرژی برای میلیون ها و یا حتی میلیاردها حسگر از این قبیل خطرات هستند.

  همچنان که کسب­ وکارها، دولت­ها، استانداردها و افراد آکادمیک در کنار یکدیگر و با همکاری هم در حال از میان برداشتن این موانع و معضلات هستند، "اینترنت اشیاء" در حال پیمودن راه خود به سوی تکامل است.

  پیش از هر چیز ضروری به نظر می­ رسد که ابتدا یک تعریف از "اینترنت اشیاء" ارائه کنیم و سپس به ادامه مطالب در این حوزه بپردازیم. بر اساس تعریفی که " گروه راه­ حل­ های کسب­ و کار اینترنتی سیسکو (IBSG)[1]" ارائه کرده است؛ "اینترنت اشیاء" به صورت ساده، به نقطه ­ای از زمان اطلاق می­ شود که در آن نسبت به انسان ­ها، تعداد اشیاء بیشتری به اینترنت متصل باشند. به این منظور که اکثر وسایلی که به طور روزمره از آن­ها استفاده می کنیم (از قبیل خودرو، منازل و تجهیزات درون آن و هرآنچه که به نحوی با آن سر و کار داریم) از بستر اینترنت استفاده کند.

  در سال 2003 که به طور تقریبی تعدادی بالغ بر 6.3 میلیارد نفر انسان روی کره زمین زندگی می ­کردند، تعداد وسایلی که از اینترنت استفاده می­کردند حدود 500 میلیون بود؛ یعنی نسبتی کمتر از 0.1 وسیله به ازای هر انسان. بر همین مبنا و با توجه به تعریف ارائه شده از سوی (IBSG)، تا سال 2003، چیزی به عنوان "اینترنت اشیاء" وجود خارجی نداشته است. اما باید به این نکته نیز توجه نمود که تا آن زمان، هنوز گوشی­ های تلفن هوشمند پا به عرصه وجود نگذاشته بودند. اما در سال 2010 که با رشد شگرف تعداد تبلت­ ها و گوشی­ های هوشمند روبرو شدیم، تعداد وسایلی که به اینترنت متصل می­ شدند به مرز 12.5 میلیارد وسیله رسید، درحالیکه تعداد انسان­ های کره زمین  6.8 میلیارد نفر بود. در آن زمان برای اولین بار در تاریخ، نسبت تعداد وسایلی که به اینترنت متصل می ­شدند به انسان­ ها عددی معادل 1.84 شد.

  با بررسی اعداد و ارقام موجود و آمارهای جهانی، تخمین زده می­ شود که "اینترنت اشیاء" در تاریخی بین سال ­های 2008 تا 2009 متولد شده است. همچنین پیش بینی شده است که تا سال 2015 که جهان جمعیتی معادل 7.2 میلیارد نفر دارد، تعداد ابزارهایی که به اینترنت متصل می­ شوند عددی در حدود 25 میلیارد وسیله خواهد بود. البته این اعداد و ارقام با توجه به وضعیت فعلی تکنولوژی تخمین زده شده­ اند و رشد سریع و خیره کننده فناوری در آن لحاظ نشده است، شاید که تعداد اشیائی در آن زمان به اینترنت متصل می­ گردند، بسیار فراتر از اعدادی باشد که تخمین زده می­ شوند.

  علاوه بر این، ممکن نسبت تعداد اشیائی که به اینترنت وصل می ­شوند،­ به تعداد انسان­ها عدد قابل توجهی به نظر نرسد؛ اما نباید این واقعیت را از نظر پنهان داشت که تعداد انسان­ هایی که در این نسبت محاسبه می­ شوند، معادل تمامی جمعیت جهان است که تعداد بسیاری از آن­ها حتی به اینترنت دسترسی ندارند. اگر تعداد افرادی که به اینترنت دسترسی دارند را در این معادله لحاظ کنیم، این نسبت به صورت خارق­ العاده ­ای رشد می­ کند. همچنان که چیزهای بیشتری همچون گاوها (!)، لوله­های آب، انسان­ها، کفش­ها، درخت­ها و حتی حیوانات در حال وصل شدن به اینترنت هستند، پتانسیل بیشتری وجود دارد تا دنیا به محل بهتری برای زندگی تبدیل شود!

  • اینترنت اشیاء" به عنوان یک شبکه­ برای شبکه ­ها

  در حال حاضر مفهوم "اینترنت اشیاء"، متشکل از مجموعه نه چندان بزرگی از شبکه ­های پراکنده­ای است که هر کدام برای هدفی خاص ایجاد گشته ­اند. برای مثال؛ خودروهای امروزی شبکه­ های مختلفی برای کنترل کارکرد موتور، سیستم امنیتی و سیستم ارتباطات و ... دارند. همچنین خانه­ ها و هتل­ های امروزی نیز دارای سیستم ­های متنوعی از قبیل سیستم تهویه هوا، خدمات تلفنی، امنیت، سرمایش و گرمایش، روشنایی و از این دست هستند. همچنان که "اینترنت اشیاء" به رشد خود ادامه می ­دهد، این شبکه ­ها و بسیاری از شبکه ­های دیگر، با امنیت بیشتر، تحلیلگرانه ­تر و قابلیت­ های مدیریتی بیشتر به اینترنت متصل خواهند شود. (جدول شماره 1)

  این امر به "اینترنت اشیاء" این اجازه را می ­دهد که با قدرتی بیش از پیش، به انسان ­ها در جهت رسیدن به اهداف خود یاری رسان باشد.

   

  به طرز جالبی، این موقعیت در حال انعکاس شرایطی است که فناوری صنعتی در آغازین روزهای عصر شبکه با آن روبرو شد و آن را تجربه نمود. برای مثال، در اواخر دهه 80 میلادی و اوایل دهه 90، شرکت سیسکو (Cisco) کار خود را با گِرد هم آوردن شبکه­ های منفرد با استفاده از روتینگ­ چند پروتکلی[2] آغاز نمود و سرانجام، این امر منجر به ایجاد و بکارگیری IP ها به عنوان استاندارد رایج شبکه­ شد. با مبحث "اینترنت اشیاء"، تاریخ در حال تکرار کردن خویش است، اگرچه در مقیاسی بسیار بزرگتر... .

  چرا "اینترنت اشیاء" مهم است؟

  پیش از پرداختن به دلایل اهمیت "اینترنت اشیاء"، ضروری به نظر می ­رسد که ابتدا تفاوت میان "اینترنت" و "شبکه گسترده جهانی[3] (وب)" را که برخی مواقع به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می ­گیرند، درک کنیم.  اینترنت در واقع لایه فیزیکی یا شبکه ­ای است که از سوئیچ ­ها، روتر[4] ها و تجهیزاتی از این دست تشکیل شده است. کارکرد و وظیفه ابتدایی اینترنت، انتقال سریع، امن و قابل اعتماد ِ اطلاعات از یک نقطه به نقطه­ ای دیگر است. از سوی دیگر، وب لایه نرم­ افزاری است که بر بستر اینترنت کار می­ کند. نقش اولیه و اصلی وب، فراهم­ آوردن یک واسط برای قابل استفاده کردن جریان اطلاعات در سرتاسر اینترنت است.

  تحول وب در مقایسه با اینترنت

  "وب" تا بحال چندین مرحله تحول را تجربه کرده است:

  مرحله اول: نخستین مرحله فاز تحقیق بود، زمانی که بجای وب از عبارت "شبکه نمایندگی پروژه ­های تحقیقاتی پیشرفته[5]" استفاده می­ شد. در طول این دوره، وب توسط محققان و دانشمندان و صرفاً برای مقاصد تحقیقاتی مورد استفاده قرار می­ گرفت.

  مرحله دوم: فاز دوم "وب" را می ­توان با عبارت بروشورهای اینترنتی یاد کرد. این مرحله بر روی نیاز شرکت ­ها برای نشر اطلاعات خود بر بستر اینترنت تمرکز کرده بود، تا عموم مردم و مخاطبان بتوانند راجع به محصولات/خدمات شرکت­ ها اطلاعاتی را کسب کنند.

  مرحله سوم: تحول سوم، دنیای وب را از فضای "داده ­های آماری" به عصر " اطلاعات تراکنشی" منتقل کرد، جایی که در آن کالاها می­ توانستند در معرض خرید و فروش قرار بگیرند و خدمات نیز می­ توانستند به مشتریان تحویل داده شوند. در طول این مرحله، شرکت ­هایی همچون ­EBay و Amazon بطور خیره کننده­ ای رشد کردند. این مرحله به عنوان "رشد و افول شدید دات کام[6]" به یاد آورده می­ شود.

  مرحله چهارم: چهارمین فاز که هم اکنون در آن قرار داریم، مرحله "اجتماعی" و یا "تجربه" نام دارد؛ جایی که شرکت ­هایی همچون فیسبوک[7]، توئیتر[8] و گروپ­آن[9]، (با تمایزی بسیار زیاد نسبت به مرحله قبل) و بوسیله فراهم آوردن امکان ارتباط، اتصال و به اشتراک ­گذاری اطلاعات مختلف (متن، تصویر، ویدئو و سایر فرمت ­ها) برای مردم، به شدت محبوب و سودآور گشتند.

  اینترنت اشیاء: نخستین تحول اینترنت

  با استناد به آن­چه که در واقعیت اتفاق افتاده است، اینترنت همواره در مسیر ثابت و پیوسته رشد، توسعه و بهبود بوده است، اما تغییر خارق ­العاده­ ای در آن اتفاق نیفتاده است! (که البته این مورد خود نیاز به بحث بیشتری دارد.). اینترنت امروزی، اصولاً همان کاری را انجام می­ دهد که در دوره ARPANET (مرحله اول) به آن نیت طراحی شده بود. برای مثال، در ابتدا پروتکل­ های ارتباطی چندگانه ­ای از قبیل Apple Talk، Token Ring و IP وجود داشتند؛ اما امروزه دنیای اینترنت به صورت گسترده ­ای بر پایه IP استانداردسازی شده است.

  "اینترنت اشیاء"، به طرز قابل توجهی مهم گشته است، چراکه به نوعی اولین تحول بنیادین در اینترنت است؛ در واقع "اینترنت اشیاء" جهش بزرگی است که منجر به تولید برنامه­ هایی می ­گردد که دارای پتانسیل بسیار بالایی برای بهبود روش ­هایی که مردم زندگی می­ کنند، یاد می ­گیرند، کار می­ کنند و تفریح می ­کنند، است. در حال حاضر نیز بوسیله "اینترنت اشیاء" بسیاری از حسگر ها[10] بر بستر اینترنت کار می­ کنند؛ همانند حسگر های دما سنج، فشار سنج، لرزه نگار، نور سنج، رطوبت سنج و حسگر اندازه گیری استرس. وجود چنین حسگر هایی باعث شده است که بجای نشان دادن واکنش صرف به اتفاقات اطرافمان، بیش از پیش اتفاقات را خود رقم بزنیم.

  علاوه بر این­ ها، بسیاری از نقاط که تا بحال غیر قابل دسترسی بودند، در حال پیوستن به گستره تحت نفوذ اینترنت هستند. تعداد زیادی از بیماران، دستگاه ­های کوچکی را که بر بستر اینترنت کار می­ کنند را می­ بلعند تا بتوانند از این راه در شناسایی علل بیماری خود، به پزشکان یاری برسانند. همچنین حسگر های کوچک متصل به اینترنت، می­ توانند در گیاهان، حیوانات و سایر ویژگی­ های زمین شناسانه بکار روند. در سوی دیگر طیف، اینترنت در حال گسترش به فضایی خارج از زمین نیز است. این برنامه از طریق برنامه  IRIS[11] شرکت Cisco انجام گرفته است.

  ما رشد می­ کنیم چون ارتباط برقرار می­ کنیم

  انسان­ ها تکامل می­ یابند چراکه پیوسته با یکدیگر ارتباط برقرار می ­کنند. برای مثال، زمانی ­که آتش کشف و به اشتراک گذاشته شد، دیگر نیازی به کشف مجدد آن نبود، بلکه تنها مساله مورد نیاز، ارتباط بود. نمونه مدرن­ تر این مثال، کشف ساختار مارپیچی DNA است. مولکولی که اطلاعات ژنتیکی را از نسلی به نسل دیگر منتقل می­ کند. پس از انتشار مقاله ­ای که توسط کاشفان DNA به تحریر درآمده بود، دنیای پزشکی گامی بلند به سوی جلو و پیشرفت برداشت.

  اصول نشر اطلاعات و توسعه بر مبنای کشفیات و اختراعات، زمانی می ­تواند به بهترین شیوه درک شود که چگونگی پردازش داده­ ها توسط انسان­ ها، مورد آزمایش قرار بگیرد. (جدول شماره2)

  از پایین به بالا، لایه ­های هرم شامل داده، اطلاعات، دانش و بینش و بصیرت می ­شود. داده­ ها اقلام خامی هستند که پردازش شده و به اطلاعات تبدیل می­ شوند. داده ­های منفرد به خودی خود نمی ­توانند مفید باشند، اما حجم زیادی از آنها می ­تواند در شناسایی الگوها و روندها راهگشا باشد. این نوع و اقسام دیگر اطلاعات در کنار یکدیگر قرار می­ گیرند و جمعاً دانش را شکل می­ دهند. در ساده ­ترین حالت، دانش، اطلاعاتی است که یک شخص نسبت به آن آگاهی دارد. بصیرت، زاده ترکیب دانش و تجربه است. درحالیکه دانش به مرور زمان تغییر می ­کند، بصیرت تابع محدودیت زمانی نیست و تمامی این­ ها با داده شروع می­ شود.

  اینترنت اشیاء: عاملی ضروری برای پیشرفت بشر

  همچنان که جمعیت کره زمین در حال افزایش است، حفاظت از زمین و منابع آن بیش از پیش برای انسان­ ها اهمیت یافته است. علاوه بر این، مردم می­ خواهند هم خودشان و هم خانواده­ شان سالم، راحت و خوشحال زندگی کنند. با ترکیب ظرفیت­ های "اینترنت اشیاء" برای مواردی همچون جمع­ آوری، انتقال، تحلیل و توزیع داده­ ها در مقیاسی وسیع با طرقی که مردم اطلاعات را پردازش می­ کنند، بشر نه تنها دارای دانش و بصیرتی خواهد شد که بتواند در شرایط پیش رو بقا پیدا کند، بلکه می­ تواند در گذر زمان پیشرفت کند و زندگی راحتی را برای خود به ارمغان بیاورد.

  کارکردهای "اینترنت اشیاء": وجوه تشابه گاوها، لوله ­های آب و انسان­ ها کدامند؟

  زمانی که در آستانه اتصال هر چه بیشتر اشیاء (نسبت به انسان­ها) به اینترنت بودیم، یک دریچه عظیم از فرصت­ ها برای ایجاد برنامه­ هایی در زمینه ­های گوناگونی همچون خودکار سازی فرآیندها، حسگرها و ارتباط ماشین­ ها با یکدیگر پیش روی متخصصان باز شد. در واقع این فرصت ­ها نامحدود هستند. مثال­ هایی که در ادامه آمده ­اند، برخی از طرقی را که "اینترنت اشیاء" زندگی انسان ­ها را متحول کرده است، خاطر نشان می ­سازد.

  گاو و اینترنت !!!

  در دنیای "اینترنت اشیاء"، حتی گاوها نیز به اینترنت متصل می­ شوند. در یک گزارش، نحوه نظارت و کنترل وضعیت گاوها تشریح شد. یکی از شرکت­ های تازه تاسیس آلمانی، یک حسگر را در روی گوش گاو­های موجود در یک دامپروری نصب کرد. این حسگرها به مزرعه داران این امکان را می­ دهد که سلامتی دام ­های خود را تحت نظر داشته باشند و حتی مسیرهای حرکتی آن­ها را نیز کنترل کنند و نهایتاً با این کار علاوه بر تضمین سلامت دام­ های خود، گوشت و شیر بیشتری را از طریق مزرعه خود عرضه نمایند. به طور متوسط، هر گاو سالیانه اطلاعاتی در حدود 200 مگابایت را تولید می­ کند.

  بمبئی: داستان دو شهر

  درحالیکه مدل­ های جدید کسب­ وکار و کارایی بیشتر، اثرات اقتصادی مثبت و فراوانی دارد، از طرق بسیاری، بیشترین و مهمترین منافع حاصل از "اینترنت اشیاء"  برای انسان­ ها بوده است. از میان بردن شکاف طبقاتی میان ثروتمندان و فقرا، یکی از مهمترین زمینه­ هایی است که "اینترنت اشیاء" می ­تواند اثر شگرفی بر آن داشته باشد. دکتر پاراهالاد[12] در کتاب[13] خود، با مقایسه دو شهر Dharavi (فقیرترین همسایه شهر بمبئی) با Warden Road (قسمت بهتر شهر)،  آمارهای بسیار غافلگیر کننده ای را ارائه کرده است.

  مبلغی که مردم شهر Dharavi برای آب شهری می­ پردازند، عددی معادل 1.12 دلار به ازای هر متر مکعب است. این نرخ با 0.03 دلار برای ساکنین Warden Road مقایسه می­ شود. بی عدالتی در اینجا به وضوح ملموس است. مردمی که فقیرتر هستند، مبلغی 37 برابر بیشتر برای آب که پایه ­ای ترین نیاز انسان ­ها برای زندگی است، پرداخت می­ کنند.

  منبع اصلی این تبعیض و عدم مساوات، هزینه­ بالاتر ارائه خدمات مربوط به آب و برق به این بخش فقیر از شهر است، و علت این هزینه بیشتر نیز زیرساخت­ های ناکارآمد، مشکلاتی از قبیل نشت آب و نیز دزدی است. در یکی از مقالاتی که در "وال استریت ژورنال" چاپ شده بود، آمده است: "هفت سال پیش، بهای بیش از 50% از برق توزیع شده بوسیله یکی از شرکت­های توزیع برق، توسط مشترکین پرداخت نمی ­شده است. یکی از چالش­ های عمده شرکت ­های توزیع برق، کاهش دزدی توسط مردم فقیر هند است."

  "اینترنت اشیاء"، به دلیل  فراوانی حسگرها و سیستم ­های متصل خود، با ارائه اطلاعات بیشتر، امکان کنترل و مرتفع ساختن این مشکلات و معضلات را در اختیار قرار می ­دهد. این امر اجازه خدمت ­رسانی به شیوه ­ای بهتر و مقرون به صرفه را در حوزه ارائه خدمات آب و برق را به شرکت­ ها می دهد و نیز مشوق­ های لازم در جهت بهبود زیرساخت ­ها در مناطق فقیرتر را نیز ارائه می­ نماید. کارآیی بیشتر، نهایتاً منجر به هزینه پایین­ تر می­ گردد که این امر نیز به نوبه خود، احتمالاً باعث می شود که آن دسته از مشترکانی که تا پیش از این، بهای آب و برق مصرفی خود را نمی­ پرداختند، نسبت به پرداخت آن اقدام کنند.

  افزایش کیفیت زندگی سالمندان

  جمعیت جهان در حال مُسِن شدن است. در واقع تا اواسط قرن جاری، نزدیک به یک میلیارد نفر از مردم بیش از 65 سال خواهند داشت؛ یعنی سن بازنشستگی. "اینترنت اشیاء" می­ تواند در بهبود کیفیت زندگی این تعداد سالمند که هر لحظه بر تعداد آنان افزوده می­ شود، تاثیر بزرگی بگذارد. برای مثال، یک وسیله قابل پوشیدن، می­ تواند علائم حیاتی یک فرد سالمند را در هر لحظه رصد کند و درصورتیکه هر نشانه­ ای از کارکرد نامناسب اعضای بدن را تشخیص داد و یا برای مثال زمانی که فرد بر روی زمین افتاد به صورتیکه دیگر نتواند باز بایستد، از طریق سیستم­ های هشدار دهنده مخصوص خود و به سرعت، گزارش را برای پزشک وی ارسال کند.

  چالش ­ها و موانع "اینترنت اشیاء"

  اگرچه موانع بسیار زیادی بر سر راه "اینترنت اشیاء" هستند و به صورت بالقوه می­ توانند سرعت رشد و توسعه آن را کاهش دهند، اما سه مورد، از برجسته ­ترین چالش ­های پیش روی "اینترنت اشیاء" موارد ذیل هستند:

  1. توسعهIPv6  

  2. نیروی حسگر ها 

  3. توافق بر روی استاندارد­ها.

  پیاده­ سازی IPv6: با اینکه استفاده از آدرس­های IPv4 در فوریه سال 2010 تقریباً کنار گذاشته شد، اما در عمل این اتفاق صورت نگرفت، چرا که علی­ رغم مزایای  فراوان IPv6 همانند ایجاد بی­ نهایت آِی­ پی[14] آدرس­ های یکتا، هنوز هم دستگاه­ های بیشماری وجود دارند که از IPv6 پشتیبانی نمی­ کنند. این شرایط یک تاثیر بالقوه بر کاهش سرعت رشد و توسعه “اینترنت اشیاء" دارد. علاوه بر این، به دلیل ظرفیت پیکربندی خودکار و ویژگی­ های امنیتی بهتر، IPv6 مدیریت شبکه­ ها را نیز تسهیل می­ کند.

   

  انرژی حسگر: برای اینکه "اینترنت اشیاء" به حداکثر ظرفیت خود برسد، نیاز است که حسگر­ ها بتوانند از خودشان نگهداری نمایند. یعنی چه؟ فرض کنید که قرار است که باتری میلیاردها حسگری که در سطوح مختلف کره زمین هستند، تعویض شود!، به وضوح این امر تقریباً غیر ممکن است. چیزی که نیاز است، یافتن راهی طبیعی و زیست محیطی است که از طریق آن خود حسگرها بتوانند انرژی خود را تولید کنند، همانند کسب انرژی از طریق لرزش، نور و یا جریان هوایی. طی یک پیشرفت و موفقیت بزرگ، دانشمندان خبر تولید یک نانو تولیدکننده[15] زیست­ پذیر تجاری را اعلام کردند؛ یک تراشه منعطف که از حرکات بدن از قبیل نیشگون گرفتن یک انگشت(!!) برای تولید انرژی الکتریسیته استفاده می­ کند.

  استانداردها: در حالیکه بیشتر پیشرفت­ ها در دوره استاندارد­ها ایجاد شده ­اند، اما به چیزی بیش از میزان پیشرفت کنونی نیاز است؛ به ویژه در زمینه­ هایی از قبیل امنیت، حریم خصوصی، معماری و ارتباطات. شرکت IEEE یکی از سازمان­ هایی است که از طریق ایجاد این اطمینان که می­ توان بسته­ های IPv6 را از طریق انواع مختلف شبکه شناسایی و ردیابی نمود، در جهت حل این مسائل فعالیت می­ کند.

  باید به این نکته نیز اشاره کرد که، درحالیکه موانع و چالش ­هایی در این راه وجود دارند، اما هیچکدام مشکلات لاینحل و همیشگی نیستند. با علم به منافع حاصل از بکارگیری "اینترنت اشیاء"، این مسائل بالاخره مرتفع خواهند شد، تنها مساله زمان است.

  گام­ های بعدی

  همانطور که معمولاً این اتفاق می­ افتد، تاریخ خودش را تکرار می­ کند. درست همانند زمانی که شعار شرکتی مثل سیسکو، "علم شبکه کردن شبکه­ ها" بود، "اینترنت اشیاء" امروزه در مرحله­ ای است که شبکه ­های منفرد و حسگر­های چندگانه، باید در کنار یکدیگر جمع شده و تحت یک مجموعه از استانداردها به یکدیگر ملحق شوند.

  این امر مستلزم تلاش و همکاری متقابل و متعامل شرکت­ ها، سازمان­ های تدوین کننده استانداردها و دانشگاه­ ها در جهت رسیدن به یک هدف مشترک است.

  سپس، برای اینکه "اینترنت اشیاء" مورد اقبال عموم قرار گیرد، ارائه دهندگان خدمات و دیگر افراد دخیل در این زمینه، می­ بایست برنامه ­هایی را توسعه دهند که برای عموم مردم، ارزشی ملموس و قابل اندازه ­گیری داشته باشند. مهم است که "اینترنت اشیاء" تنها بازتاب کننده پیشرفت تکنولوژی نباشد، به این معنی که این پیشرفت باید در زندگی روزمره مردم نیز قابل مشاهده و لمس باشد.

  در خاتمه، "اینترنت اشیاء" نشان دهنده تحول بعدی اینترنت است. با نظر به اینکه انسان­ ها با تغییر و تبدیل داده­ به اطلاعات، دانش و بصیرت، پیشرفت می­ کنند، "اینترنت اشیاء" نیز پتانسیل زیادی برای تغییر دنیایی که ما می­ شناسیم به مکانی بهتر، در خود نهفته دارد. حال اینکه چقدر سریع به آن دنیای ایده­ آل خواهیم رسید، فقط در گرو ما و تصمیمات خود ماست.

   

  [1] Cisco Internet Business Solutions Group

  [2] Multi-Protocol Routing

  [3] World Wide Web

  [4] Router

  [5] Advanced Research Projects Agency Network (ARPANET)

  [6] “dot-com” boom and bust

  [7] Facebook

  [8] Twitter

  [9] Groupon

  [10] Sensors

  [11] Internet Routing in Space

  [12] Dr. C.K. Prahalad

  [13] The Fortune at the Bottom of the Pyramid: Eradicating Poverty Through Profits

  [14] IP

  [15] Nanogenerator


  نظرات کاربران